Anna Onderková06. február 2020

Jeruzalem: sväté mesto, ktoré spája i rozdeľuje

Výhľad na Jeruzalem

Vonku husto prší, začína sa stmievať a teploty klesajú pod 10°C (čo iné by som čakala v januári, však?), no ani to mi nezabránilo vybrať sa okamžite po zložení kufra na hotelovej izbe do ulíc a nasávať atmosféru mesta. Na čo čakať? Na Jeruzalem som si vyčlenila počas mojej cesty po Blízkom východe len tri dni. A toho, čo tu chcem, ba priam musím, vidieť je tak veľa!

Prechádzam Damašskou bránou, ktorá ma vovedie do hradbami obohnaného Starého mesta priamo v srdci Jeruzalemu. Jeruzalem má historickú časť, ktorá je rozdelená na štyri štvrte: moslimskú, židovskú, kresťanskú a arménsku. A ja plynulo prechádzam z jednej do druhej, míňam drobné obchodíky, v ktorých sa handrkujem s predavačmi o cene, aj kaviarne, kde si dávam typickú arabskú silnú čiernu kávu s kardamónom na zahriatie. A verím, že nasledujúce ráno, kedy mám v pláne navštíviť najvýznamnejšie miestne pamiatky, sa počasie umúdri.

Mesto zázrakov?

A zjavne sa v tomto meste skutočne dejú zázraky. Budík mi zazvonil ešte pred svitaním. V pláne som totiž mala prísť k posvätnej Chrámovej hore krátko po otvorení jej brány, kedy tu ešte nie sú davy turistov. Vonku stále lialo, no v momente, keď som vyšla z hotela, akoby šmahom ruky sa oblaky rozostúpili a slnko mi začalo osvetľovať cestu úzkymi kamennými uličkami. Presne tými, ktorými som sa večer predierala pomedzi ľudí a zrazu ich videla celkom prázdne. Mesto ešte spí a ja prichádzam medzi prvými k Chrámovej hore, na najposvätnejšie miesto judaizmu a jedno z najvýznamnejších pre moslimov. Silný náboženský význam má aj pre kresťanov. Vďaka tomu patrí k najuctievanejším miestam celkovo na svete a práve preto je aj veľmi sporným. Každé náboženstvo si naň totiž nárokuje. Rovnako tak na celé územie Jeruzalemu a je tak, žiaľ, dejiskom konfliktov medzi týmito náboženstvami už takmer od nepamäti.

Múr nárekov - Jeruzalem

Chrámová hora

Na Chrámovej hore stojí Skalný dóm, ktorého zlatá strecha sa ligoce v lúčoch zubatého slnka, aj mešita al-Aksá. Vstup dovnútra je umožnený len moslimom. Časť západnej steny tejto hory tvorí známy Múr nárekov, preto sa presúvam priamo sem. Sledujem stovky ľudí, ktorí sa modlia a vsúvajú medzi kamene drobné papieriky so svojimi želaniami. Ani ja nie som výnimkou. A prečo sa volá tento múr práve tak, ako sa volá? Židia tu oplakávajú zničenie svojho chrámu, ktorý tu dal pred zhruba 2000 rokmi postaviť Herodes Veľký. Ostala z neho len táto časť múru.

Jeruzalem - Chrám Božieho hrobu

 

Via Dolorosa – krížová cesta

Túlam sa ďalej ulicami Starého mesta, prechádzam slávnou Via Dolorosa – krížovou cestou, ktorá má označené jednotlivé zastávky, na ktorých sa pristavoval vraj sám Ježiš, keď kráčal k svojmu ukrižovaniu. Míňam deväť zastávok, zvyšných päť sa nachádza už priamo v Chráme božieho hrobu, ku ktorému ma krížová cesta doviedla. Túto monumentálnu baziliku uctievajú a označujú kresťania ako Golgotu, resp. kalváriu, kde bol Ježiš ukrižovaný a pochovaný a kde vstal z mŕtvych. Uprostred chrámu je malá kaplnka, kde sa nachádza Ježišov hrob. Ako pár ľudí, ktorí sem takto zrána zavítali, aj ja sa idem “pokloniť” do kaplnky. Návštevníkov tu zatiaľ nie je veľa, masy turistov sem začnú prúdiť najmä popoludní. Preto odporúčam vydať sa objavovať mesto skoro ráno. Zažijete tak omnoho pokojnejšiu a intímnejšiu atmosféru na týchto posvätných miestach.

Jeruzalem - Via Dolorosa

Najkrajší výhľad v Jeruzaleme

Okrem tohto chrámu nájdete v Starom meste ďalšie desiatky menších chrámov, zasvätených či už Ježišovej matke Márii, Ježišovmu narodeniu a ďalším príbehom a postavám z Nového zákona. A odkiaľ budete mať na to všetko najkrajší výhľad? Predsa z Olivovej hory! Na jej západnom svahu leží najväčší židovský cintorín na svete a na úpätí vrchu zase Getsemanská záhrada, v ktorej sa vraj Ježiš prechádzal pred svojím ukrižovaním. Stovky kamenných schodov ma viedli na vrchol hory, odkiaľ sa mi naskytol prekrásny panoramatický výhľad na celý Jeruzalem. Okolo mňa olivovníky, podo mnou spomínaný cintorín a v diaľke týčiaca sa zlatá strecha Skalného dómu obkoleseného ďalšími nižšími budovami. Mesto doslova ako na dlani.

Jeruzalem - olivová hora

Výhľad na Jeruzalem

Za múrmi Starého mesta

A ako to vyzerá v Jeruzaleme za múrmi historického Starého mesta? Po cestách sa preháňajú autá a po tratiach električky rovnako ako v iných veľkých mestách, stojí tu aj zopár moderných výškových budov, nájdete tu banky, úrady, trhy, reštaurácie a sem tam aj bary. Ja som bola ubytovaná v časti, ktorú obývajú prevažne Arabi a keď už ma omrzelo jesť ich neodmysliteľný kebab, prešla som sa o kúsok ďalej, kde pre zmenu židovské kóšer reštaurácie stáli jedna vedľa druhej a čašníci sa predbiehali v tom, kto naláka viac zákazníkov.

V Jeruzaleme sa budete cítiť bezpečne

Zavše som míňala policajné hliadky aj ozbrojených príslušníkov armády, ktorí tu striehnu na bezpečnosť. Vďaka nim som nemala obavy, ani keď som sa túlala mestom neskoro v noci. Ako som spomínala, Jeruzalem je najposvätnejším mestom až troch hlavných náboženstiev, nachádza sa v ňom podľa štatistiky, ktorá ma riadne prekvapila, až vyše 1200 synagóg, viac ako 150 kostolov a sedem desiatok mešít! Stretnete tu hlboko veriacich miestnych aj návštevníkov, tiež stovky turistov, ktorí prahnú skôr po histórii a poznaní tohto multikultúrneho mesta. A ja musím uznať, že zo všetkých miest Blízkeho východu, ktoré som doposiaľ navštívila, ma práve Jeruzalem očaril najviac.

Anna Onderková
Autor článku
Anna Onderková
Aspoň raz za rok navštív miesto, kde si nikdy predtým nebol.