Anna Onderková11. september 2019

India: legendami opradený Taj Mahal

Pohľad na Taj Mahal.

Túžba vidieť raz Taj Mahal bolo u mňa rovnako silná, ako v minulosti zhliadnuť Eiffelovu vežu v Paríži, Sochu slobody v New Yorku či slávnu Fontánu di Trevi v Ríme.

Indiu milujete, alebo nenávidíte

India je ako sen! Tak neuveriteľne rôznorodá krajina. A väčšinou o jej návštevníkoch platí, že buď sa do nej zamilujú na prvý pohľad a navždy, alebo ju budú neznášať. Mne sa stalo to prvé. Svoju cestu po Indii som začala v hlavnom meste New Delhi, odtiaľ som vyrazila do Agry, kde stojí legendárny Taj Mahal,  pokračovala k pobrežiu na Goa a zakončila to v šialenej a rušnej mekke Bollywoodu Bombaji.

 

Jedinečný Taj Mahal

Práve tá neuveriteľná stavba v nenápadnom mestečku na mne zanechala neuveriteľne silný dojem. V Indii totižto narážate zväčša na nesúrodú spleť budov, vôní, ľudí, a neporiadku. Aj to, má samozrejme svoje čaro. Taj Mahal je oproti tomu všetkému taký iný, monumentálny, súmerný a čistý. Jeho fasáda sa doslova leskne!

Detaily stavby Taj Mahal.

Taj Mahal pri východe slnka

Keďže najkrajší je vraj v lúčoch vychádzajúceho slnka, z 200 km vzdialeného New Delhi sme autom vyrazili už o pol 3. nadránom. V Agre sme boli za svitania a do areálu chrámu prešli cez západnú bránu s lístkom za 1000 rupií, čo predstavuje sumu zhruba 13 eur.

Taj Mahal za východu slnka.

Východná brána vraj býva takto zrána preplnenejšia turistami. Poslednú, južnú bránu otvárajú až neskôr. Ak túžite stihnúť východ slnka pri Taj Mahale, pri nej nečakajte. Spoločne so mnou sa uličkami areálu predierala takto skoro ráno asi stovka návštevníkov, z ktorých veľkú časť tvorili práve Indovia.

 

Krása, ktorá paralyzuje

Ten prvý pohľad na Taj Mahal, obklopený záhradami, s dvoma o trochu menšími chrámami po bokoch, v ranných lúčoch slnka, ktoré sa postupne opierajú do bieleho mramoru a osvetľujú ho, bol nezabudnuteľný. Zrazu som pred ním stála ako obarená a len si vychutnávalakrásu, veľkoleposť a premýšľala, či legendy, ktoré o ňom kolujú, môžu byť pravdivé.

Taj Mahal, ktorý obklopujú záhrady.

Legenda o vzniku Taj Mahal

Taj Mahal dal ho postaviť cisár Shah Jahan v 17. storočí najobľúbenejšej zo svojich troch manželiek Mumtaz Mahal, perzskej princeznej, ako prejav jeho veľkej lásky. Tá, žiaľ, prišla o život pri pôrode ich 14. dieťaťa. Na stavbe pracovalo 20 000 remeselníkov, ktorým vraj po dokončení stavby, čo trvalo vyše 20 rokov, odťali ruky, aby už nikdy v živote nepostavili nič tak krásne ako Taj Mahal. Chrám slúži ako mauzóleum a okrem krásnej výzdoby stien a dlažby, sú v ňom hrobky Shaha a Mumtaz. Sú však vraj len falošné a ich skutočné hrobky sa nachádzajú inde, pod úrovňou okolitých záhrad. Kde presne, tak to je záhadou.

Časť budovy Taj Mahal.

Čierny a biely Taj Mahal

Ďalšia z legiend hovorí o Čiernom Taj Mahale, ktorý mal stáť za riekou Yamuna, na ktorú je výhľad zo zadného nádvoria bieleho Taj Mahalu. Stavbu napokon nikdy nezrealizovali, i keď archeológovia objavili nejaké základy, a tak podporujú tieto dohady o ďalšom monumente. V diaľke je tiež vidieť obrysy pevnosti Agra Fort. Keď Shahov syn prevzal vládu nad krajinou, práve vo veži tejto pevnosti uväznil svojho otca. Ten sa tak vraj až do smrti díval na svoje monumentálne dielo už len z diaľky.

 

Farebné divadlo pre turistov

A ešte jedna krásna legenda koluje o Taj Mahale. Je fakt, že mení farbu podľa toho, ako rozlične naň v priebehu dňa dopadá slnečné svetlo. Vraj presne tak, ako sa mení počas dňa nálada ženy! No nie je úžasne pravdivá? Je mojou obľúbenou.

Taj Mahal, meniaci farby počas dňa.

Taj Mahal predtým, ako sa stal atrakciou

Náš spoločník Raj, ktorý nás Taj Mahalom sprevádzal, má naň úžasné spomienky ešte z čias spred roku 1983, kedy bolo toto miesto zapísané do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Ako malý chlapec, ktorý vyrastal v Agre, zvykol v areáli chrámu tráviť celé dni. Vtedy tu ešte neexistovalo vstupné, turistov tu bolo minimálne, v záhradách, ktoré sú teraz ohradené, zvykol sedávať a jesť svoj obed, ktorý mu mama nabalila do školy.

Detaily budovy Taj Mahal.

Vždy rada počúvam podobné historky od ľudí, ktorí zaujímavé miesta poznajú inak, ešte z čias, kým sa nestali turistickými atrakciami. A Raja som počúvala doslova so zatajeným dychom. Aj on, ako väčšina moslimov z Agry, sa chodieva v piatky, kedy je areál pre turistov uzavretý, modlievať do miestnej mešity.

Taj Mahal a jeho miestna mešita.

Meštita vznikla v jednom zo spomínaných dvoch chrámov po bokoch Taj Mahalu, ktoré boli pôvodne postavené pre zvyšné dve panovníkove manželky. Celý Taj Mahal je vlastne moslimská stavba, i keď zároveň s indickýmiperzskými prvkami. Nasvedčujú tomu aj 4 vysoké minarety po jeho rohoch a symbol islamského mesiaca na vrchole chrámu. Anna Tásler na cestách - Taj Mahal.

Pohľad na Taj Mahal ma neprestával baviť ani po hodinách, ktoré som strávila sediac na lavičke pred ním a obdivujúc jeho detaily a zdobenie. Som presvedčená, že ak navštívite Indiu a ocitnete sa na tom istom mieste ako ja, určite mi dáte za pravdu.

Anna Onderková
Autor článku
Anna Onderková
Aspoň raz za rok navštív miesto, kde si nikdy predtým nebol.