Anna Onderková26. august 2019

Goa: divoká krása na pobreží Indie

Štát Goa v Indii je jedným z najautentickejších miest, aké som kedy navštívila. Kde inde môžete stretnúť kravy priamo na pláži, preháňať sa na skútri s vetrom vo vlasoch, zároveň zažiť bláznivé párty a jesť najlepšie butter chicken?

Na západnom pobreží, obmývaný Indickým oceánom, leží najmenší, no zároveň najprosperujúcejší štát Indie – Goa. Jedna z najobľúbenejších a aj najturistickejších častí krajiny. Navštevujú ju hojne miestni, no čoraz častejšie aj turisti z celého sveta. Vraví sa, že Indiu človek buď od prvého momentu miluje, alebo nenávidí. Ja patrím rozhodne k tej prvej skupine.

 

Goa je tak trochu iná India

Práve vďaka turistom, ktorých prítomnosť pretvorila Goa za posledné roky na naozaj vychytenú dovolenkovú destináciu s rozmanitými možnosťami ubytovania aj zábavy. Pri oboch mojich doterajších návštevách som mala šťastie na naozaj prívetivých a nápomocných ľudí, skvelé počasie a raz dokonca aj na najväčší miestny sviatok Diwali. Na ten občasný zmätok, ruch na cestách a povedzme si úprimne, aj trochu neporiadok, som si skrátka zvykla. Lebo to k Indii akosi patrí.

Pláže, ktoré nájdete na Goa

 

Nie, nebudete sa tu kúpať v priezračnom mori ako na Maledivách, ani pobehovať po súkromných snehobielych plážach, no zažijete niečo tak autentické, ako málokde na svete. A hlavne, zahoďte predsudky za hlavu prosím. Goa je naozaj dosť moderná oblasť, prakticky tu neexistuje taká tá extrémna chudoba a žobráci, žiadne procesie ľudí nakazených leprou ani chudobné slumy známe z Bombaja či Dillí tu nenájdete.

 

Nádherné pláže na Goa

V okolí hlavného mesta Panaji sa na 100 km dlhom pobreží rozprestierajú mnohé veľmi pekné, dlhé a široké pláže. K mojim najobľúbenejším na Goa patria Baga Beach, Anjuna a Arambol. Známymi sú tiež Morjim, Vagator či o niečo južnejšie Palolem.

Dlhé pláže na Goa

Skútrom na tie najkrajšie miesta

Ak si tu prenajmete za pár drobných skúter, pokojne spomínané pláže obehnete aj všetky. Nie v jeden deň, samozrejme. Čo sa týka dopravy, na skútri to zvládnete, aj keď ste začiatočník. Vravím to z vlastných skúseností. Premávka je tu hustá len v mestách, mimo nich sú cesty relatívne prázdne a ak nejazdíte rýchlo, tak aj bezpečné. Najkrajšie miesta na Goa tu objavíte pri pobreží lemovanom vysokými kokosovými palmami.

Tie najkrajšie miesta na Goa nájdete hneď pri pobreží.

Až tretina územia Goa, prevažne vo vnútrozemí, je totiž neobývanou džungľou. Veľkou výhodou je, že úplne všetci tu hovoria po anglicky. Pracovníci v službách ovládajú zväčša aj niektorý z ďalších svetových jazykov. Z čias portugalskej kolonizácie tu ostalo mnoho krásnych budov a kostolov. A práve toto obdobie ovplyvnilo aj náboženstvo.

 

Posvätné kravy na každom rohu

Veľa obyvateľov Goa sa hlási ku kresťanskej viere. Okrem nej je tu, samozrejme, rozšírený hinduizmus. Preto tie spomínané kravy na plážach, ale aj priamo na trhoch medzi stánkami, na uliciach. A vlastne takmer všade. Keďže je ale Goa oproti ostatným indickým štátom omnoho modernejšie, prispôsobilo sa cudzincom aj čo sa týka tradičného hinduistického zvyku, že kravy sú posvätné a nejedia sa. Tu objavíte aj pár reštaurácií, kde vám bez problémov naservírujú hovädzie mäso.

Na Goa nie je ničím nezvyčajným vidieť kravy prechádzať po ceste.

Fantastické jedlo za pár drobných

Ak už ste ale tu, bol by hriech neochutnať vynikajúcu indickú kuchyňu. Grilovaný syr paneer, jemne pikantné masala omáčky, alebo sladšie, do ktorých pridávajú kešu orechy, ktoré sa pestujú priamo v tejto oblasti. Taktiež na lokálnych políčkach dopestovaná ryža, ktorú dochucujú rôznymi exotickými koreniami. A ochutnajte tiež ich typické plnené taštičky momos.

Momos sú plnené taštičky, ktoré sú charakteristickým jedlom na Goa

Pre miestnych je tiež veľmi dôležitým prvkom obživy rybolov. Čerstvé ryby a morské plody vedia pripraviť naozaj lahodne a asi to nemusím prizvukovať, že sa tu človek vystravuje naozaj veľmi lacno. Jedlo servírujú zväčša v kovových mištičkách, z ktorých si naberáte a delíte sa so svojimi spolustolovníkmi. Na Goa nie je ničím neobvyklým jesť rukami. Najpopulárnejším nápojom je miestne pivo Kingfisher.

Strvovanie na Goa je spoločnou aktivitou.

Najlepší čas na návštevu Goa

Ktoré obdobie je pre vás na návštevu Goa ideálne závisí od toho, aký ste typ a čo očakávate. Najviac zahraničných turistov prichádza do oblasti od decembra do februára, kedy je hlavná turistická sezóna a teploty sa pohybujú medzi 20°C a 30°C a kedy tu nezvykne pršať. Z miestnych barov a diskoték znie hlučná hudba a pártychtiví nadšenci majú milión možností užiť si nespútanú zábavu najmä na známej párty ulici Titos Lane, ale aj priamo v plážových baroch.

 

Čudná záľuba miestnych

V letných mesiacoch patria k návštevníkom Goa najmä miestni, kedy sa teploty bežne šplhajú nad 30°C a je tu extrémne vlhko, no všetko je ešte lacnejšie, než počas sezóny. A práve títo miestni, ktorí sem chodia dovolenkovať, majú na naše európske pomery celkom čudné záľuby. Milujú sa fotiť s cudzincami bielej pleti. Nebuďte prekvapení, ak vás počas prechádzky po pláži aj 10-krát pristavia, či si s nimi spravíte selfie. Niekedy vedia byť až neodbytní.

 

Kamarát Ind mi to vysvetľoval. Vraj na Goa prichádza veľa ľudí z iných častí Indie, z malých dedín, ktorí naozaj bieleho človeka nikdy naživo nevideli. Len v telke alebo v časopisoch. Sme pre nich rovnakou atrakciou, ako pre nás ich hinduistické chrámy a ďalšie pamiatky, ktoré si s obľubou fotíme. Ja som navštívila Goa na jar i na jeseň, vyhla sa davom turistov a vychytila aj príjemné počasie.

Pláže na Goa očaria každého.

Keď už som mala plné zuby selfíčkovania s Indmi, skrátka som im povedala, že s mužmi sa nefotím, len so ženami a s deťmi. A tie bývajú zväčša hanblivejšie. Takže som pristavovanie kvôli foteniu zredukovala asi na pätinu. Rovnako asertívny sa oplatí byť aj voči predavačom na pláži, ktorí sa vám budú snažiť predať rôzne náramky, šatky, ovocie, či masáže. Ak máte záujem, pokojne sa s nimi dajte do reči a prehrabávajte sa v ich tovare. Ak nie, milo, no rázne im dajte už hneď pri úvodných pokusoch o nadviazanie konverzácie najavo, že nemáte záujem nič kupovať.

 

Festival svetiel Diwali

Akí ale vedia byť miestni ľudia pohostinní, zábavní a vrúcni som naplno pochopila počas hinduistického sviatku Diwali – festivalu svetiel, ktorý sa koná na Goa každoročne v jeseni. Oslavujú víťazstvo svetla a pravdy nad temnotou a zlými duchmi. Všetky budovy sú vysvietené, miestni čistia svoje obydlia a kupujú si nové šaty, cestujú za svojimi rodinami a obdarúvajú sa drobnými darčekmi. Počas Diwali nás zobral kamarát do jeho rodnej štvrte v Panaji, kde sme oslavovali s jeho rodinou a priateľmi. Ulice boli plné obrovských farebných strašidelných sôch akože duchov, okolo ktorých tancovali.

Diwali je festival svetla, kde sa oslavuje porazenia dobra nad zlom.

Nad hlavami nám búchali ohňostroje a ja som mala pocit, akoby som bola jednou z nich. Bol to jeden z najsilnejších zážitkov, aký som mala nielen na Goa, ale v celej Indii. Mňa táto krajina akosi opantala. Asi preto som schopná vidieť ju inými očami. Takými, čo prehliadnu negatíva, ktoré niekomu možno ako prvé udrú do očí. Ja vidím Indiu ako čarovnú krajinu, ktorá má neuveriteľné bohatstvo v prírode, v ľuďoch i v kultúre.

Anna Onderková
Autor článku
Anna Onderková
Aspoň raz za rok navštív miesto, kde si nikdy predtým nebol.