Anna Onderková29. máj 2020

Chorvátsko: klasika, ktorá vie prekvapiť

Chorvátsko

Chorvátsko so zaužívaným prívlastkom „slovenské more“. Práve sem v letných mesiacoch prúdi najviac našich turistov. Vyše 1 200 ostrovov, ale i krásy pevninskej časti krajiny, ponúkajú skvelé podmienky dovolenkárom.

Chorvátsko a jeho hlavné mesto

Hlavné mesto Záhreb je jednou z mála chorvátskych turistických destinácií, čo sa nenachádza priamo pri pobreží, ale hlboko vo vnútrozemí. Obľúbenou je najmä kvôli svojej úchvatnej architektúre a romantickým uličkám Horného mesta Gornji Grad. V tejto historickej časti sa nachádzajú mnohé známe pamiatky. Na Námestí sv. Marka stojí rovnomenný kostol z 13. storočia so svojou farebnou strechou s erbmi Chorvátskeho kráľovstva a Záhrebu. Vedľa neho sa týči veža Lotrščak, z ktorej môžete obdivovať výhľad na mesto ponad strechy budov.

Nevynechajte ani známe Museum of Broken Relationship

Múzeum bolo putovným, kým nezakotvilo práve v Záhrebe a má na konte dokonca cenu pre najinovatívnejšie múzeum Európy. Čo sa v ňom nachádza? Porozchodové artefakty párov z celého sveta, ktoré sa rozhodli rozísť. Teda rôzne fotky, listy a predmety s príbehmi ich lásky i jej konca. Zaujímavý koncept.

Plitvické jazerá

Ďalším vyhľadávaným miestom vzdialenejším od pobrežia je Národný park Plitvické jazerá – jeden z najkrajších v celej Európe. 16 smaragdovo-modrých jazier poprepájaných vodopádmi uprostred zelene vyhľadá ročne vyše milióna turistov. Krása miestnej nepoškvrnenej prírody, ktorá je domovom mnohých, aj ojedinelých, zvierat, chodníky, drevené mosty i jazda loďou cez jazerá… to všetko a ešte oveľa viac ponúkajú Plitvice.

Z pláže na túru

Jedným z najfotogenickejších miest je Dubrovník na juhu krajiny v Dalmácii a právom sa hrdí prezývkou Perla Jadranu. Výhľad na červené strechy staromestských budov z okolitých kopcov je úžasný a ešte krajší z lanovky, ktorá ponad mesto vedie. Pri prechádzkach romantickými uličkami natrafíte na množstvo historických kostolov, palácov, hradieb, kláštorov a námestí s fontánami. Severne od Dubrovníka sa tiahne obľúbená plážová oblasť Makarska. Na vyše 50-tich km pobrežia sa nachádzajú vyhľadávané letoviská ako Baška Voda, Podgora, Brela a ďalšie.

Tunajšie vrchy Biokovo sú ideálne na turistiku a horskú cyklistiku.

K najvýznamnejším chorvátskym prístavným mestám patria Rijeka, Zadar a Split. Práve v poslednom menovanom sa nachádza známy Diokleciánov palác, ktorý tu dal postaviť samotný panovník a zakladateľ mesta. Centrum Splitu je výlučne pešou zónou, autá sem majú zákaz vjazdu. Rovnaké pravidlá platia i v centre Zadaru.

Zo Splitu sa dovolenkári plavia na populárne ostrovy Hvar, Brač alebo Vis.

Hvar patrí k najväčším ostrovom celej Dalmácie a príjemnú teplú klímu má nielen v lete, ale i na jar a na jeseň, keď je tiež hojne navštevovaný. V júni a júli vždy pokryjú Hvar kvitnúce levandule. Nekonečné fialové polia uvidíte najmä v okolí obce Brusje či Velo Grablje, kde sa každoročne koná levanduľový festival.

Na Brači je najznámejšou kamienková pláž Zlatni Rat na južnom brehu ostrova.

Atypický výbežok mení svoj tvar podľa morských prúdov, vplyvu vetra a vĺn. Práve vďaka nim je aj obľúbeným cieľom windsurfistov. Z ostrova pochádza aj slávny bračský mramor, ktorý bol použitý pri stavbe Bieleho domu vo Washingtone, Diokleciánovho chrámu v Splite či tiež Ríšskeho snemu v Berlíne. Od pevniny najvzdialenejším obývaným chorvátskym ostrovom je Vis. I to prispieva k tomu, že nie je ešte tak turisticky známy a preplnený. Pri brehoch Visu sa vraj nachádza najviac rýb v celom Jadrane, preto tu vo veľkom prevláda rybolov, konajú sa tu rybárske slávnosti a na ostrove nájdete dokonca aj Rybárske múzeum.

Krásne, často celkom opustené, pláže a zátoky objavíte na juhu ostrova.

„Malý Dubrovník“ prezývajú ďalší obľúbený ostrov Korčula vďaka jedinečnej architektúre tunajších miest. Medzi najznámejšie stavby patria rodný dom cestovateľa Marca Pola a Katedrála sv. Marka z bieleho mramoru z 15. storočia. Ostrov pokrýva veľa lesov a v piesčitej pôde sa darí olivovníkom i viniču, z ktorého pochádza aj výborné tunajšie víno, ktoré pri návšteve Korčule určite ochutnajte.

Katamaránom do národného parku

Jedným z najkrajších a najzelenších chorvátskych ostrovov je Mljet, dostupný katamaránom alebo trajektom z Dubrovníka. Veľká časť ostrova je vyhlásená za národný park. Na ňom sa nachádzajú aj dve slané jazerá, Veľké a Malé. Uprostred Veľkého je ostrov s Benediktínskym kláštorom z 12. storočia, ku ktorému sa dá jedine doplaviť loďou. Takmer nedotknutá príroda ukrýva tiež viaceré jaskyne a pri pobreží natrafíte na piesočné pláže. Hotelov je tu minimum, no miestni obyvatelia ochotne poskytujú ubytovanie u seba doma.

Na pobreží krajiny i množstve priľahlých ostrovov sa nachádza nespočetne veľa zaujímavostí a krás

Mnohí sa preto vydávajú na plavby po Jadrane, pričom takto prebádajú hneď niekoľko destinácií. Napríklad aj taký Národný park Kornati, tvorený asi stovkou drobných neobývaných ostrovov, pomedzi ktoré sa však môžete plaviť len s príslušným povolením na vstup na toto územie. Každopádne je spoznávanie krajiny z lode výborný tip na strávenie aktívnej dovolenky. Samozrejme, ak netrpíte morskou chorobou.

Ostrov zábavy

Ak však máte chuť sa v Chorvátsku radšej zabávať než plaviť či relaxovať, navštívte ostrov Pag a jeho slávnu párty pláž Zrče. Vytancujete sa v tých najznámejších miestnych baroch, na diskotékach či festivaloch a pokojne sa môže stať, že vám k tomu budú hrať svetoví interpreti a DJ-ji, ktorí toto centrum zábavy už veľmi dobre poznajú a často ho navštevujú.

Chorvátsko: Cestovateľský tip

Do a z Chorvátska sa na vlastnú päsť zásadne necestuje v sobotu – to sú dni, keď sa menia turistické turnusy a cesty sú plnšie ako zvyčajne. Ak pôjdete vlastným autom, nezabudnite na poistenie. Vďaka tomu môžete dostať náhradné vozidlo aj peniaze na noc v hoteli. Vaša dovolenka sa tak pre technickú poruchu nemusí skončiť ako katastrofa.

Anna Onderková
Autor článku
Anna Onderková
Aspoň raz za rok navštív miesto, kde si nikdy predtým nebol.