Anna Onderková09. október 2019

Chiang Mai: Nové mesto v Thajsku so stovkami chrámov

Bohato zdobený budhistický chrám v Chaing Mai

Jeden krajší ako druhý, tretí či tristý. Nepreháňam. Až zhruba 300 budhistických chrámov totiž stojí v meste Chiang Mai – historickom a kultúrnom centre severného Thajska.

Ak ste už spoznali krásne thajské pláže a ostrovy, čo tak objaviť aj čaro vnútrozemia krajiny? V Chiang Mai nasajete duchovnú atmosféru, no uspokojíte aj svoje nákupné chúťky na niektorom z mnohých trhov, vyskúšať si môžete aj tradičné remeslá, navštíviť tradičnú dedinu a obliecť si národný kroj. Vaše chuťové bunky taktiež neostanú ukrátené a po celodennom túlaní sa mestom si určite doprajte thajskú masáž.

Duchovná atmosféra v Chiang Mai

Ako a kedy do Chaing Mai

Chiang Mai znamená v preklade “Nové mesto” a leží 700 km severne od Bangkoku. Preteká ním rieka Ping, na ktorej oboch brehoch nájdete množstvo štýlových reštaurácií s krásnym výhľadom. Mesto je pomerne rozľahlé a má približne pol milióna obyvateľov, takže nejde len o nejaké malé mestečko. Napriek tomu si zachovalo svoje jedinečné historické čaro s tradičnými thajskými prvkami.

Chiang Mai - historické centrum Thajska

Ročne navštívia Chiang Mai milióny turistov. Miestne medzinárodné letisko má výborné spojenia nielen s ostatnými thajskými mestami, ale aj s okolitými krajinami. Osobne sa mi ako dopravný prostriedok na premávanie po meste osvedčili okrem vlastných nôh miestne tuk-tuky, ale aj dodávky songthaew, ktoré sú ešte lacnejšie a do ktorých sa zmestia aj väčšie skupinky. Prípadne budete tento dopravný prostriedok zdieľať s miestnymi, čo tiež nie je na zahodenie, keďže tak ešte viac zapadnete do koloritu mesta.

 

Najviac ľudí tu jazdí, samozrejme, na skútroch. V tunajšej premávke som si na to ja netrúfla, no skúsení motorkári si jazdu v rušných uliciach určite užijú. Najideálnejším obdobím na návštevu Chiang Mai sú mesiace medzi októbrom a februárom, kedy sú teploty znesiteľné, rozumej nie 35 a viac stupňov ako v marci a apríli. Od mája do septembra zase hrozí riziko dažďov.

Chiang Mai

Trhový raj pre kúpychtivých turistov

Rachadamnoen Road v historickom centre Chiang Mai sa každú nedeľu uzavrie pre autá a premení na nekonečný trh s množstvom stánkov, kde nájdete všetko možné od oblečenia, suvenírov či tradičných miestnych handmade výrobkov. Na nádvoriach okolitých chrámov sú rozostavané stánky s jedlom. Môžete tu okrem klasickej ázijskej kuchyne ochutnať aj najznámejšie lokálne jedlo Khao Soi. Je to rezancová polievka so žltým karí, ktorá je miestnou pochúťkou.

 

Ak teda zavítate do Chiang Mai počas nedele ako ja, pýtajte sa na Sunday Walking Street, každý domáci vás bude vedieť navigovať práve sem. Pripravte sa však na davy turistov a obrňte sa poriadnou dávkou trpezlivosti, keďže na ulici sa zvyknú tvoriť doslova ľudské zápchy.

 

O niečo menej rušný býva sobotňajší Wualai Walking Street Market oproti Chiang Mai Gate. Zážitkom a zároveň miestnou spoločenskou udalosťou sú oba a ich návšteva stojí za to. Ak aj tieto víkendové trhy zmeškáte, zastavte sa aspoň na slávnom Night Bazaar, ktorý otvára stánky so západom slnka a nakupovať tu môžete až do neskorej noci. Súčasťou nočného bazáru sú aj rôzne vystúpenia muzikantov a o dobrú náladu tu nie je núdza. Ten najoriginálnejší dizajnový tovar som zasa našla na Anusarn markete na Chang Khlan Road.

 

 

Chiang Mai – duchovné mesto plné chrámov

Okrem týchto marketov je Chiang Mai nepochybne známy spomínaným množstvom budhistických chrámov. V žiadnom inom thajskom meste ich nenájdete viac.

Zlatá výzdoba budhistického chrámu

Priamo v historickom centre určite navštívte Wat Chedi Luang, ktorého história siaha až do 14. storočia. Jeho stupa je so svojimi 82 metrami najvyššou stavbou v centre. V chráme sa každý deň po 17:00 hod. koná procesia mníchov, ktorí sa do chrámu prichádzajú modliť. Ide o veľmi emotívny a duchovný obrad, kedy desiatky miestnych mníchov a novicov hromadne odriekajú modlitby a spievajú a vy toho môžete byť súčasťou.

Procesia mníchov v chráme Wat Chedi Luang

Z tých 300 chrámov, z ktorých každý má svoje jedinečné čaro a stojí za návštevu, spomeniem ešte jeden významný – Wat Phra That Doi Suthep. Dlhý názov, zvyknú ho však nazývať aj skrátene Doi Suthep podľa hory nad mestom, na ktorej leží. Patrí k najznámejším a najnavštevovanejším. Určite to bude aj jeho neprehliadnuteľnou zlatou farbou, ktorou je celý pokrytý a vďaka čomu je chrám vidieť už z diaľky, dokonca aj priamo z Chiang Mai vzdialeného niekoľko kilometrov. K hlavnému chrámu vedie vyše 300 schodov, na konci ktorých na vás bude čakať niekoľko svätýň, kvetinová záhrada, nádvorie s množstvom sôch a taktiež parádny výhľad na celé mesto pod vami.

Wat Phra That Doi Suthep

Tradičná hmongská dedina v Chiang Mai

Len pár kilometrov od Wat Doi Suthep leží tradičná dedinka Doi Pui. Pokračovali sme teda ďalej lesnou cestou a dorazili do hmongskej dediny, kde sa miestni živia tradičnými remeslami, predajom svojich výrobkov, tiež lahodných čajov a kávy. Priamo v dedine majú malú pražiareň, kde spracúvajú tu dopestované kávové zrná. Priniesla som si odtiaľ hneď niekoľko balíčkov a musím uznať, že ich káva je fakt výborná. A miestne tradičné kroje jedny z najpestrejších, aké som kedy videla. S radosťou vám ich požičajú, ak sa chcete poprechádzať po dedinke ako pravý Hmong.

Tradičné pestrofarebné kroje Hmongov

Storočné remeslá

K tradičným remeslám, ktoré v Chiang Mai prekvitajú už stáročia, patrí napríklad aj výroba hodvábu či ručne maľovaných papierových dáždnikov. V meste je hneď niekoľko tovární, kam sa môžete ísť pozrieť a aj priučiť tomuto remeslu.

 

V Silk Village nám dokonca ukázali larvy, ktoré produkujú hodvábne vlákna, vyskúšala som si výrobu nití, priadla som i tkala. Samozrejme, všetko mi trvalo trikrát dlhšie ako šikovným miestnym žienkam, ktoré sa tým živia a remeslo prechádza z generácie na generáciu.

Tradičná výroba ručne maľovaných papierových dáždnikov

Kým v týchto továrničkách pracujú poväčšine ženy, takmer výlučne mužské osadenstvo som stretla večer v aréne, kde prebiehajú zápasy v thajskom boxe. Asi som nemala šťastie na nejakých veľkých profíkov, lebo sa tam len tak obskakovali a trochu oťukávali. Ako nefanúšičke bojových športov (šla som tam výlučne na naliehanie mužskej časti našej partie) mi to úplne stačilo, aby som si odškrtla ďalší zo zážitkov, ktoré Chiang Mai návštevníkom ponúka a omnoho radšej si šla po celom dni na nohách užiť masáž. Tie ponúkajú na každom kroku. Tak sa určite nechajte zlákať, sú skvelé a za smiešnych pár bathov.

 

Alebo sa môžete priučiť niečomu chutnému z thajskej kuchyne na niektorej z mnohých lekcií v tunajších školách varenia. Možností ako stráviť čas v tomto druhom najväčšom meste Thajska je naozaj veľa. Sú tu tiež múzeá aj galérie, štýlové kaviarne, na okraji mesta dokonca supermoderné obchodné centrá. Alebo môžete ísť pozrieť slony do niektorej z vyše 50 rezervácií, ktoré sa v okolí mesta nachádzajú. Je si z čoho vyberať a nudiť sa v Chiang Mai rozhodne nebudete, to mi verte!

Anna Onderková
Autor článku
Anna Onderková
Aspoň raz za rok navštív miesto, kde si nikdy predtým nebol.