Anna Onderková28. máj 2020

Česko: pamiatky a miesta, ktoré musíte navštíviť

Česko: Lennon wall

Česko, to nie je len hlavné mesto Praha. I keď sa zaiste svorne zhodneme, že je turistami najviac vyhľadávaná. Krajina toho ponúka omnoho viac. Pôvabné malé mestečká, historické zámky i nepoškvrnenú prírodu.

Praha právom patrí k najobľúbenejším svetovým metropolám.

Ročne pritiahne zhruba 6 miliónov turistov – milovníkov umenia, histórie i architektúry. Prechádzka Starým Mestom je vlastne návštevou jednej obrovskej galérie.

Rôzne historické pamiatky sú tu doslova na každom kroku.

Počnúc Staromestským námestím so známym Pražským orlojom a Týnskym chrámom, Václavskému námestiu zase dominuje budova Národného múzea. Modernú architektúru zastupuje Tancujúci dom pri brehu rieky, predstavujúci známu tanečnú dvojicu Freda Astairea a Ginger Rogersovú.

Návštevu Vyšehradu si taktiež určite poznačte na svoj zoznam.

Karlov most zo 14. storočia vás za zvuku pouličných muzikantov prevedie ponad rieku Vltavu na Malú Stranu. Okrem Pražského Hradu, ktorý je podľa Guinnesovej knihy rekordov najväčším hradným komplexom na svete, tu nájdete mnoho kostolov, palácov, kláštorov i obľúbenú Valdštejnskú záhradu s mystickou kvapľovou stenou ukrývajúcou hady, žaby, príšery i vtipné tváre. Najznámejšou sakrálnou stavbou je miestna Katedrála sv. Víta, Václava a Vojtecha zasvätená trom patrónom Čiech.

Česko: Karlov most

Výhľad na celé mesto budete mať z Petřínskej rozhľadne.

Na tomto brehu rieky poľahky natrafíte aj na slávnu Stenu Johna Lennona, ktorá je už od roku 1980 zapĺňaná kresbami a graffitmi tohto legendárneho hudobníka, textami kapely Beatles či odkazmi v mene hesla „peace and love“.
Česko: Lennon wall

Praha sa môže pochváliť aj mestskými ostrovmi na Vltave.

Vyhľadávaný najmä rodinami s deťmi a milovníkmi pokojnej atmosféry uprostred ruchu veľkomesta je Strelecký ostrov pod Mostom Légií, kde sa často konajú rôzne kultúrne podujatia pod holým nebom.

Záhrady, ktoré vám prirastú k srdcu

Na Morave, len kúsok od slovenských hraníc, leží známy Lednicko-Valtický areál s viacerými turistickými trasami. Oblasť je s obľubou využívaná tiež na cykloturistiku. Okrem chrámov, kaplniek či menších zámočkov je hlavným lákadlom zámok Lednice, ktorý i s rozľahlou udržiavanou záhradou a obrovským skleníkom, v ktorom sa pestuje vyše 250 tropických a subtropických rastlín, patrí k najkrajším pamiatkovým komplexom v Českej Republike.

Na kopci nad obcou Dolná Morava objavíte ďalší český unikát.

Komplikovaný, 55 metrov vysoký a vyše 700 metrov dlhý, drevený Chodník v oblakoch. Vďaka 100-metrovému toboganu, ktorým sa môžete spustiť z vrcholka chodníka späť dole, máte postarané aj o adrenalínový zážitok. A to nehovoríme o úchvatnom výhľade na okolitú krajinu ponad vrcholky stromov!

Divadelná scéna, ktorá ohúrila svet

Vyhľadávaným mestečkom juhočeského kraja je Český Krumlov. Pôvodné námestie, nezmenené od doby založenia, i priľahlé uličky s množstvom zachovalých mestských budov sú dokonalou kulisou romantických prechádzok. Mestské hradby, Zámok Český Krumlov, kostoly a múzeá len podčiarkujú historický ráz tohto mesta. V Zámockej záhrade sa nachádza unikátne otáčavé divadelné hľadisko, jedna z najvýznamnejších open-air scén v celej Európe.

Prírodným bohatstvom v podobe liečivých minerálnych prameňov sú Čechy povestné.

Kolonády s takýmito prameňmi, pôvabné pavilóny, hotely, kaviarne a kúpeľné parky objavíte v mestách Mariánské Lázně a Karlovy Vary. Návštevníkom ponúkajú dokonalý relax a príjemné prostredie malých historických miest. A práve tie karlovarské sú najväčšími, najnavštevovanejšími a zároveň najstaršími kúpeľmi u našich českých susedov.
Česko: Karlovy Vary
Významným z historického hľadiska, ale aj krásny na pohľad, je Arcibiskupský zámok Kroměříž v Zlínskom kraji. Veľkolepý navonok a ešte úchvatnejší v interiéri ukrýva bohaté zbierky umeleckých diel, sôch, kníh, nábytku, zbraní a loveckých trofejí. Obklopuje ho obrovská, až 64-hektárová, Podzámocká záhrada a tiež Kvetná záhrada s galériou sôch. Keď už spomíname významné české zámky, nemôžeme vynechať majestátny zámok Hluboká severne od Českých Budějovíc, nápadne pripomínajúci anglický kráľovský Windsor. Celé stáročia vlastnil zámok rod Schwarzenbergovcov, dnes je verejne prístupný a patrí k turisticky najatraktívnejším pamiatkam v Česku.

Nezabudnuteľná noc na Karlštejne

Legendami je opradený ďalší z významných českých hradov – Karlštejn. Po stáročia tu boli uložené kráľovské poklady a korunovačné kle-noty. Ukrývali ich v Kaplnke sv. Kríža, najkrajšej miestnosti celého hradu zdobenej zlatom a polodrahokamami. Hrad preslávil film Noc na Karlštejně, ktorý rozpráva legendu o tom, ako za jeho múry nesmie vstúpiť žiadna žena. O Karlštejne koluje aj mnoho ďalších povestí. Ktoré z nich sú pravdivé a ktoré len výmyslami, aj to sa dozviete pri prehliadke hradu.

Najznámejšie horské stredisko

Špindlerův Mlýn leží v Krkonošiach na severe krajiny a je obľúbené najmä u lyžiarov, ktorí majú k dispozícii 24 km zjazdoviek. Areál je taktiež dejiskom viacerých významných športových podujatí. Aj mimo zimnej sezóny je oblasť atraktívna pre množstvo turistických trás. Jednou z nich je aj zhruba 10 km dlhá trasa priamo z obce Špindlerův Mlýn na najvyšší vrch Česka Sněžku.
Anna Onderková
Autor článku
Anna Onderková
Aspoň raz za rok navštív miesto, kde si nikdy predtým nebol.