Anna Onderková23. december 2019

Aruba: raj pre milovníkov vodných športov a nádherných pláží

Viete, ktorý z vyše 7000 karibských ostrovov má najviac slnečných dní v roku? Prekrásna Aruba! Pravdepodobnosť, že vám dážď pokazí čas v tomto dovolenkovom raji je preto takmer nulová. A to nie je ani zďaleka všetko, prečo sa oplatí Arubu navštíviť.

Sotva 30 kilometrov severne od pobrežia Venezuely leží Aruba. Pri dobrej viditeľnosti z nej skutočne na túto juhoamerickú krajinu dovidíte voľným okom. Ostrov objavili pred 500 rokmi Španieli, no od 17. storočia až dodnes patrí Holandsku. Je autonómnym územím s vlastnou vlajkou aj menou – arubským florinom (1 AWG = zhruba 50 centov, takže sa to celkom jednoducho prepočítava). Po Američanoch, ktorí to majú na Arubu skutočne na skok a je ich obľúbenou dovolenkovou destináciou, tvoria druhú najväčšiu skupinu návštevníkov ostrova práve Holanďania. Vďaka tomu nie je problém nájsť na Arubu priame a časté letecké spojenia napríklad z Amsterdamu.

 Aruba – ostrov rôznych možností

V západnej časti ostrova, ktorý je len 30 km dlhý a 9 km široký, takže ho bez problémov obehnete autom aj za deň, nájdete hlavné mesto Oranjestad. Pýši sa koloniálnou architektúrou, kombinovanou s typickými karibskými prvkami. Tiež množstvom štýlových reštaurácií a barov, obchodíkov, hotelov, ale tiež múzeí a starodávnych hradieb, ktoré voľakedy ako pevnosť chránili mesto.

Vďaka neustále narastajúcemu turizmu sú služby na ostrove na skutočne vysokej úrovni. Nájdete tu ubytovanie všetkých kategórií, od jednoduchých “homestay”, až po naozaj luxusné plážové rezorty. Tie naj postavili severne od Oranjestadu, kde sa tiahne najobľúbenejšia časť ostrova Palm Beach s rovnomennou niekoľkokilometrovou plážou. Naozaj krásnou plážou. S jemnučkým pieskom, obmývaná tyrkysovým morom a lemovaná palmami. Niet sa čo čudovať, že práve tu sa sústreďuje väčšina turistov. A najmä milovníkov vodných športov.

Nuda tu rozhodne nehrozí

Aruba je známa, že tu je celoročne pekné počasie, leží mimo zóny hurikánov (čo je naozaj veľké plus!), teploty nezvyknú klesať pod 28 stupňov a príjemný, ale nie zas príliš silný, vietor vytvára ideálne podmienky pre windsurferov či kitesurferov, ktorí sa preháňajú na vlnách. Pravidelne sa tu konajú rôzne preteky a súťaže v týchto športoch a ak ste ich ešte nevyskúšali, na plážach nájdete inštruktorov a kurzy, kde vás to rýchlo naučia.

Na svoje si prídu aj potápači, ktorí tu obdivujú okrem podmorských koralov aj vraky potopených lodí, čo ležia na morskom dne v okolí ostrova už dlhé roky. Ak si na potápanie netrúfate, tak ako ja, nezabudnite si do kufra pribaliť aspoň šnorchle, s tými môžete pozorovať množstvo farebných rýb a hviezdic už kúsok od brehu. Alebo sa bežte vyblázniť na vodných skútroch. Pobyt na Arube je skrátka synonymom aktívnej dovolenky, kde nuda rozhodne nehrozí.

Aruba a jej multikulturalizmus

Celkom ma prekvapila informácia, že Aruba je maličký ostrov s len zhruba 100 tisíc obyvateľmi je domovom až 90 národnostných skupín. Ide o jednu z etnicky najdiverznejších krajín a natrafíte tu skutočne na ľudí z celého sveta, ktorí sa na tomto ostrove rozhodli zapustiť korene. Najčastejšie sa tu rozpráva po anglicky, holandsky, španielsky a miestnym jazykom papiamento.

 

Gastronómia z celého sveta

Pozdĺž Palm Beach sa tiahne promenáda plná výborných reštaurácií, kde práve vďaka tejto národnostnej diverzite môžete okúsiť všetky chute sveta. Japonské sushi, argentínske steaky, americké hamburgery, španielske tapas, mexické burritos aj pravé talianske cestoviny. Každý si tu príde na svoje. Ak však máte chuť na vyslovene tradičnú miestnu kuchyňu, odporúčam Wacky Wahoo’s neďaleko promenády. Už interiér neveľkej reštaurácie nasvedčuje, že tu sa bude človek cítíť ako pravý ostrovan. Po čerstvých rybách a morských plodoch, ktoré tu ponúkajú, som sa zalizovala od ucha k uchu.

Aruba – premávka vás nezaskočí

Keďže som mala v pláne ostrov prebádať trošku viac a na vlastnú päsť, požičali sme si hneď po prílete auto. Okrem faktu, že sa na ostrove jazdí vľavo, takže si na to treba chvíľu zvykať, nebudete mať v doprave určite žiaden problém. Premávka je tu pomerne riedka a jazdí sa tu skutočne pomaly. V obci je povolená maximálna rýchlosť len 40 km/h a mimo nej 60 km/h. Tak sme sa vybrali na úplný sever ostrova k majáku a okolitým piesočným dunám.

 

Duny len na vlastné riziko

Napriek varovaniu, ktoré mi celý čas svietilo na nálepke na palubnej doske, že jazdiť týmto požičaným autom k dunám je zakázané a zodpovedáme za všetky spôsobené škody. Jasné, že sme to riskli, veď čo sa môže stať? A, samozrejme, že sa aj stalo. Takmer okamžite, ako sme vyšli na piesok, ktorý sa na prvý pohľad vôbec nezdal hlboký, sme doň zapadli. Trvalo nám skoro hodinu, kým sme sa z neho vyhrabali, našťastie sami, bez cudzej pomoci. Takže malá rada: ak chcete ísť na duny, čo je náhodou celkom fajn zážitok, požičajte si aspoň poriadny džíp s náhonom na všetky štyri kolesá. Každopádne, od majáku je krásny výhľad na okolie, na pobrežie, na windsurferov na mori… skrátka, stojí to za to!

 

Carubbian festival

Rovnako, ako stál za to výlet do mestečka San Nicolas na juhu ostrova. Každý štvrtok po zotmení sa tu koná tzv. Carubbian festival. Nie veľa turistov o tom vie, preto tu stretnete hlavne kopec domorodcov. Tí ponúkajú na predaj rôzne handmade výrobky, miestne kulinárske špeciality, domáce džemy, koláčiky a limonády. Odvšadiaľ sa ozýva živá hudba a pred polnocou sa v uliciach roztočí veľká tanečná show, kde miestni tancujú v krásnych pestrofarebných kostýmoch priamo medzi vami, divákmi. A v podstate aj priamo s vami, keďže sa stavím, že typickým karibským rytmom ani vy neodoláte. Práve tu som naplno pochopila, prečo sa Arube hovorí “One Happy Island”. Lebo takým skutočne je.

Anna Onderková
Autor článku
Anna Onderková
Aspoň raz za rok navštív miesto, kde si nikdy predtým nebol.