Anna Onderková02. august 2019

Tasmánia: ostrov lahodného vína, ustríc a nepoškvrnenej prírody

Nedotknutá tasmánska príroda

Tasmániu, 26. najväčší ostrov sveta, tvoria až zo 40 % rezervácie a národné parky. A vy sa pri potulkách nimi nebudete vedieť vynadívať na tú krásu, verte mi. A nezabudnite zhlboka dýchať, ovzdušie na Tasmánii je vraj najčistejšie na svete.

Ostrov Tasmánia leží približne 200 km južne od austrálskej pevniny. Do hlavného meste Hobart lieta denne niekoľko letov z celej Austrálie. Z Melbourne, odkiaľ som sem vyrazila ja, to trvalo ponad Bassov prieliv sotva hodinku a najlacnejšie letenky sa dajú zohnať už od 55 austrálskych dolárov. Ak máte viac času, niekoľkokrát denne premáva na Tasmániu aj trajekt.

 

Lahodné ustrice z ostrova Tasmánia

O Hobarte sa moji austrálski priatelia vyjadrovali ako o “sleepy town”, kde človek veľa zábavy nezažije. Mne, naopak, jeho pokojná atmosféra maximálne vyhovovala. Typický veľkomestský ruch tu nezažijete, skôr vás očaria nízke koloniálne budovy, rozľahlé parky, v ktorých uvidíte piknikovať či len tak relaxovať miestnych obyvateľov a návštevníkov. V prístave, kde kotvia desiatky rybárskych lodí, je množstvo reštaurácií, ktoré ponúkajú na svojich jedálnych lístkoch čerstvé ryby a morské plody od výmyslu sveta. Najväčšou pochúťkou sú v Tasmánii ustrice. Tie tu určite musíte ochutnať!

Tasmánia

Ubytovať sa v historickej štvrti Salamanca Place je ideálnou voľbou, odkiaľ budete mať blízko do prístavu i do centra mesta. Nachádzajú sa tu príjemné tradičné reštaurácie, štýlové bary a kaviarne, ale aj umelecké galérie a obchodíky s handmade výrobkami. A každú sobotu sa koná v Salamanca veľký trh s množstvom stánkov a live hudbou.

Salamanca

Hora, na ktorú vyliezol Charles Darwin

Úžasný výhľad na celé mesto sa vám naskytne z vrcholka hory Mount Wellington v 1300 metrovej výške nad morom. Pôvodní obyvatelia nazývajú tento vrch Kunanyi. Ak ste fanúšikom horskej turistiky, môžete naň vyjsť po niektorom z horských chodníkov. Pre menej zdatných (či lenivejších, ako ja) vedie na vrchol Mt. Wellington kľukatá cesta a dostanete sa tam bez problémov autom. Na hore stojí okrem vysokého televízno-rádiového vysielača aj vyhliadková budova a tabuľa so zaujímavou informáciou, že veľa rokov dozadu sem vyliezol a užíval si podobný výhľad aj samotný Charles Darwin.

Anna na Mount WellingtonMount Wellington

Cestovanie v čase cez Tasmánsky most

Z Mt. Wellington sme si to namierili späť do mesta na 1400 metrov dlhý most Tasman bridge, ktorý je jednou z ikon Hobartu a vedie ponad rieku Derwent. Je súčasťou diaľnice, no je tu aj chodník pre peších. Cez neho sme opustili mesto a vydali sa do neďalekého Richmondu. Odrazu sme sa ocitli akoby v minulom storočí. Malé milé historické mestečko s najstarším rímskokatolíckym kostolom v celej Austrálii St. John’s Church, bolo oázou pokoja. Na terasách kaviarní sedeli matky, ktoré dohliadali na svoje decká hrajúce sa a pobehujúce naokolo. Užívali si príjemne hrejúce januárové slnko.

 

Priemerná teplota sa v letnom období (od decembra do marca) pohybuje nad 20°C, no v najchladnejších mesiacoch jún, júl a august len okolo 12°C a môže klesať až k nule. Number one turistickou atrakciou Richmondu podľa známej stránky Tripadvisor je však najstarší austrálsky kamenný most Richmond Bridge z roku 1825. Spolu so spomínaným kostolom a okolitými lúkami tvorí krásnu scenériu tohto mestečka.

Richmond bridge

Na jednodňový výlet z Hobartu sa oplatí vyraziť aj do historického Port Arthur, kde leží úžasné open-air múzeum s budovami postavenými v 18. a 19. storočí v britskom koloniálnom štýle. Voľakedy slúžili ako väzenie. Dnes je Port Arthur obľúbenou turistickou destináciou zasadenou v krásnej prírode.

 

Druhé najväčšie mesto Tasmánie, Launceston, leží na severe a ponúka návštevníkom viacero historických zákutí, budov, múzeí, galérií aj športovísk. A má hneď niekoľko prvenstiev. Z celej južnej pologule práve tu použili prvýkrát anestetiká, Launceston mal ako prvé austrálske mesto podzemnú kanalizáciu a tiež prvé, ktoré bolo osvetlené za pomoci vodnej elektrárne. Ani to však Launcestonu nedokázalo zabezpečiť titul hlavného mesta, ktorým je Hobart. Tieto dve mestá spolu neustále „bojujú“ o priazeň turistov. Každopádne, Launceston má dobrú strategickú polohu, odkiaľ môžete vyrážať na denné výlety do okolia.

 

Tasmánia – raj pre milovníkov vína

Široké, kvalitné a pomerne prázdne cesty nás ďalej viedli popri pobreží, ale aj pomedzi kopce, lúky, pasienky plné oviec a nekonečné vinice. Malé vinárne lokálnych výrobcov vína sú roztrúsené všemožne popri cestách a keďže aj tu, ako v celej Austrálii, je nejaké to polpromile pri šoférovaní povolené, neváhajte a zastavte sa na malú ochutnávku. Miestni vám veľmi ochotne poukazujú svoje vinice, pivnice a ponúknu okrem vína aj niečo malé pod zub.

 

Obľúbenou dovolenkovou destináciou miestnych je zase Bicheno. Mestečko na východnom pobreží ostrova má len zhruba tisíc obyvateľov, no v čase prázdnin prevyšuje počet návštevníkov domácich aj niekoľkonásobne. Na mori sa tu pohojdávajú desiatky rybárskych lodí a napriek tomu, že voda je tu kvôli studeným prúdom tiahnucim sa od Antarktídy skutočne superchladná, v mori sa vždy nájdu nejakí otužilci. Vyhrievať sa však dá na tasmánskych plážach úplne ako na tých austrálskych, nezabudnite ani na opaľovací krém s vysokým faktorom. Jednou z naj atrakcií v meste je gejzír Bicheno Blowhole. Ono to vlastne ani nie je skutočný gejzír, to len útesy na pobreží sú tak zvláštne prederavené, že keď sa do nich nahrnie veľká vlna, spôsobí dojem gejzíru, akoby vystrekujúceho zo skaly.

Gejzír Bicheno

Mušľová pláž Kelvedon

Úplnou lahôdkou je pláž Kelvedon južne od Bichena. Je pokrytá mušľami tých najrôznejších farieb, tvarov a veľkostí. A taktiež záliv Wineglass Bay so snehobielou plážou v národnom parku Freycinet. Úžasný pohľad naň sa vám naskytne najmä z výšky, z okolitých kopcov. A vo vymenúvaní nádherných pláží by som mohla pokračovať ešte dlho.

Anna na pláži Kelvedon

Prírodné bohatstvo a najčistejší vzduch na svete

Tasmánia je tiež bohatá na jazerá, vodopády, zelené údolia… Žijú tu endemity – zvieratá, ktoré nenájdete nikde inde na svete, ako známy tasmánsky diabol, špeciálny druh malých tučniakov či, naopak, druh vtákopyska, ktorý je väčší než tie na austrálskej pevnine. V moriach okolo ostrova plávajú ojedinelé druhy veľrýb a delfínov. Dokonca vedecké merania ukázali, že ostrov má najčistejšie ovzdušie aj vodu na celom svete.

Príroda v TasmániiNedotknutá tasmánska príroda

A práve v Tasmánii vznikla v 70. rokoch prvá strana zelených na svete. Je len málo krajín, ktoré sa o svoje prírodné bohatstvo starajú s takou láskou, citom a chránia si ho. A výsledok je ten, že do nádhernej tasmánskej prírody sa skrátka nedá nezamilovať!

Anna Onderková
Autor článku
Anna Onderková
Aspoň raz za rok navštív miesto, kde si nikdy predtým nebol.