Anna Onderková09. august 2019

Francúzska Polynézia: šnorchľujete? Na ostrove Taha´a musíte!

Koraly Taha´a

To najkrajšie, čo som kedy pod morskou hladinou videla, ležalo na dne Pacifiku v okolí ostrova Taha’a. Tie najkrajšie koraly a milióny tých najfarebnejších rýb v priezračne čistej vode. Ak sa radi potápate, alebo šnorchlujete, toto je top destinácia, ktorú vám vrelo odporúčam.

Pamätám sa, ako ma ešte pred pár rokmi chytali záchvaty paniky, keď som sa mala ponoriť s podvodnými okuliarmi na očiach a šnorchlom v ústach v mori pod hladinu medzi ryby. A nedajbože, aby sa o mňa niektorá obtrela. Krik, slzy v očiach a sedenie na brehu či lodi, kým sa všetci moji kamoši tešili, aké krásne farebné ryby a koraly vidia. Svoj strach z rýb som prekonala až tu, na ostrove Taha´a vo Francúzskej Polynézii. Uznávam, taký Egypt či Maledivy, ktoré sú tiež známe svojou podmorskou krásou, sú bližšie, no obletieť polovicu zemegule sa kvôli Taha’a naozaj oplatí.

 

Nekomerčný ostrov Taha´a

O niečo menej komerčný a menej známy ostrov, než jeho slávny sused Bora Bora. Menej luxusný, no o to autentickejší, taký je “vanilkový ostrov”, ako miestni obyvatelia Taha´a nazývajú. Počet ubytovacích zariadení by sa tu dal zrátať na prstoch ruky, žiadne masy turistov a tí najmilší domorodci, ktorí vás už z diaľky srdečne zdravia “iaorana” bez toho, aby sa z vás pokúšali vymámiť peniaze a niečo vám nasilu predať.

Domorodci na ostrove Taha´a

Úradným jazykom je tu, ako už z názvu oblasti vyplýva, francúzština. S angličtinou som tu veľmi nepochodila, no aspoň som si precvičila hranie šarád a reč tela. Aj cesta k brehom ostrova je o niečo náročnejšia. Vstupnou bránou do Francúzskej Polynézie je letisko na Tahiti. Odtiaľ som preletela na ostrov Raiatea a tam si musela vziať čln, tzv. miestne lodné taxi, z ktorého som sa po asi polhodine vylodila na móle pred Robertovým minirezortom. Postarší, no nesmierne aktívny Francúz, sa na ostrove usadil, aby po rokoch v rušnom Paríži našiel pokoj v lone nepoškvrnenej prírody. Na svojom pozemku sa rozhodol časom postaviť pár bungalovov, ktoré prenajíma prípadným návštevníkom Taha’a.

Ostrov Tah´a

Rozprávkový podmorský svet

Priamo pri tomto móle som objavila totálny podmorský raj. Nemovia, Dory a všetci ich kamoši zo známej kreslenej rozprávky. Krásne neporušené koraly všakovakých tvarov a farieb. Podmorské útesy. Hviezdice, aj ježkovia, raje… Rozhodne si nezabudnite natrieť chrbát opaľovákom, lebo, verte mi, nebude sa vám chcieť z mora ani vyliezť.

Koraly Taha´a

A keď som si myslela, že nič krajšie už pod vodnou hladinou vidieť nemôžem, vzal ma miestny chlapec Tevva loďou k asi 5 minúť vzdialenému motu (motu sú drobné ostrovčeky pri hlavných ostrovoch). Spočiatku ma síce silný morský prúd v Coral Garden bezhlavo unášal pomedzi pestrofarebné koraly a tisíce najrozmanitejších rýb, preto po prvýkrát so mnou šiel Tevva ako sprievodca, no po čase som chytila balans a začala si tú krásu navôkol dokonale užívať. Až som celkom zabudla na to, že som niekedy mala stavy úzkosti, keď sa ku mne ryba len priblížila. Dokonca mi zobkali priamo z ruky. Tevva ma naučil trik, ktorý zaberá kdekoľvek na svete, pokojne vyskúšajte. Ryby totiž milujú banány. Ak ho pri plávaní budete držať v ruke, rybičky prídu až k vám a budú ho obhryzkávať. Desiatky. Možno stovky. Úžasný zážitok!

Podmorský raj Taha´a

Miestna ostrovná kuchyňa

Raňajky som si vychutnávala na terase Robertovho domu na kopci s výhľadom na horu Otemanu na Bora Bora v diaľke. A na obedy a večere som sa zvykla doslova objednať k niekomu z Robertových známych na ostrove. Nenájdete tu klasické reštaurácie ako u nás. Pokiaľ chcete prísť na obed napríklad k starej miestnej kuchárke Louis, ráno jej skrátka zatelefonujete a ohlásite sa. A ona otvorí hoc i len kvôli vám a pripraví vám jedlo podľa toho, čo v daný deň jej manžel ulovil. A to je jej skromná, no príjemná reštaurácia Chez Louis spomínana dokonca v cestovateľských bedekroch. Pár večerov v týždni zase Franck otvára svoju pizzeriu. Prípadne sú tu celkom populárne food trucky s grilovaným mäskom a kadejakými tradičnými miestnymi pochúťkami. No a minule mi Roberto písal, že už aj on si postavil pri pláži malú reštiku, takže už sa dá najesť aj priamo uňho.

Šnorchľovanie na Taha´a

Od novembra do apríla je tu obdobie dažďov, takže ak si chcete vychutnávať čistú slnečnú oblohu, tomuto obdobiu sa radšej vyhnite. Ja som tu bola vo februári a veru že sa ostrovom prehnalo pár silných búrok. Nasledujúce ráno však vždy vyšlo slnko a počasie sa kazilo zvyčajne až na večer.

 

Vanilkový ostrov so vzácnymi perlami

Ešte dvoma vecami je Taha´a preslávený. Vanilkou a perlami. Vôňa vanilky sa rozlieha ovzduším široko-ďaleko a miestni vás radi vezmú na tunajšie vanilkové farmy, kde vám presne ukážu, ako sa pestuje, zbiera a kedy je vanilkový struk najlepší. Vypestujú jej tu až 25 ton ročne. Ďalším vývozným bohatstvom ostrova sú perly. Tie polynézske sú čierne, prípadne sivasté či tmavomodré, veľmi ojedinelé a vzácne.

Lov perál

Na Taha´a som strávila síce len pár dní, no aj napriek jeho ťažšej dostupnosti, jednoduchosti, nekomerčnosti (alebo možno práve preto?) sa zaradil na prvú priečku mojich najmilovanejších ostrovov, ktoré som kedy navštívila. A že ich teda nebolo málo. Myslím, že podobný názor by so mnou zdieľal aj taký Orlando Bloom, ktorý vraj rád v tajnosti kotví jachtou pri pobreží Taha´a a do miestneho malého obchodíku si zavše zájde nakúpiť potraviny. Alebo aj Madonna, ktorú tu vraj Roberto tiež pred časom zazrel.

Anna Onderková
Autor článku
Anna Onderková
Aspoň raz za rok navštív miesto, kde si nikdy predtým nebol.